Betala i USDT (TRC-20 eller ERC-20), BTC, USDC, ETH, SOL eller LTC · Resedata från 0,89 US$
Language: Svenska
Hitta din eSIM

Uppdaterad oktober 2026

Får en rese-eSIM 5G? (deklarerat vs testat)

En “5G” etikett på en rese-eSIM är ett löfte från en katalog, inte en mätning. Här är vad 5G i roaming beror på, vilka av våra 40 huvuddestinationer som har kommersiell 5G, och vad lokala hastighetstester visar.

Senast uppdaterad: · 8 min läsning

Snabbt svar

Stöder en eSIM betald i krypto 5G?

eSIMwithCrypto säljer en eSIM betald i krypto, men 5G har inte bekräftats per plan. Japan 5 GB för 30 dagar kostar 7,39 US$. Lokal 5G täckning ensam fastställer inte roamingåtkomst: partneravtal, telefonband och plats spelar också roll. Köp inte denna plan på en 5G-antagande. Uppdaterad 15 oktober 2026.

5G om rese-eSIM: viktiga fakta (oktober 2026)

eSIMwithCryptos 5G-statusEj bekräftat per land än; 4G/LTE eller bättre är typiskt
eSIMwithCryptos nätverkPartnernätverk har inte bekräftats per plan. Beskrivningar av lokala operatörer och deras offentliga täckning är bakgrundsinformation, inte ett roamingavtal eller ett fälttest av eSIMwithCrypto.
Huvuddestinationer med kommersiella 5G-operatörer39 av 40 (Wikipedias lista över 5G NR-nätverk, kontrollerad 9 oktober 2026)
UndantagPakistan: 5G spektrum tilldelat i mars 2026; omfattningen av den kommersiella lanseringen är ej verifierad
Världens median för mobildownload109.05 Mbps; upload 13.96 Mbps; latens 24 ms (Ookla, augusti 2026)
Snabbast av våra 40 destinationerUAE: 675.51 Mbps median download, rank 1 av 102
Långsammaste av våra 40 destinationerPakistan: 32.01 Mbps, rank 95 av 102
Destinationer över världens median22 av 40
Vem mätte dessa hastigheterLokala abonnenter (Ookla Speedtest), inte roaming-eSIM
Offentlig 5G dataset (Cellesim)197 länder, per land, deklarerat från grossistkatalog, ej mätt
Våra planerEndast data, betalas i USDT, USDC, BTC, ETH, SOL eller LTC, ingen ID vid utcheckning

Vad beror 5G på i en rese-eSIM?

Fyra villkor måste alla vara sanna samtidigt. En rese-eSIM är en utländsk linje som roamar på ett lokalt nätverk, så det besökta nätverket bestämmer vad du får.

  1. Landet har kommersiella 5G på nätverket som din eSIM roamar på. 39 av våra 40 huvuddestinationer har minst en sådan operatör.
  2. Roamingavtalet inkluderar 5G. Det besökta nätverket och operatören bakom eSIM måste tillåta 5G i roaming; en roaming-eSIM får inte alltid den lokala 5G.
  3. Din telefon stödjer 5G på banden som används i det landet.
  4. Du är inom 5G täckning. Ett land listat med 5G har inte 5G överallt: Cellesim, som publicerar 5G data per land, noterar att ett nätverks maximala 5G inte är full täckning.

Routing spelar också roll. Vid roaming routas trafiken ofta via hemmalnätverket, en omväg som kan lägga till latens (IETF). Ett snabbt lokalt 5G nätverk kan ändå kännas långsammare på en roaming-eSIM.

Vilka resmål har kommersiella 5G och hur snabbt är mobildata där?

Tabellen listar våra 40 huvuddestinationer, rankade efter median mobildownload. Den visar operatörerna listade med kommersiella 5G i Wikipedias lista över 5G NR-nätverk (kontrollerad 9 oktober 2026) och Ooklas Speedtest Global Index för augusti 2026. Lokala abonnenter mätte dessa hastigheter: en roaming-eSIM kan vara långsammare, så betrakta dem som taket för det lokala nätverket, inte som vårt löfte.

Kommersiella 5G-operatörer och median mobila hastigheter, 40 destinationer (augusti 2026)

DestinationOperatörer med kommersiella 5GMedian nedladdningshastighet (Mbps)Median uppladdningshastighet (Mbps)Latens (ms)Ookla-rankning (av 102)
Förenade Arabemiratene& (Etisalat), du675.5139.23181
TysklandTelekom, O2, Vodafone, 1&1291.9635.49174
BrasilienVivo, Claro, TIM, Algar272.0417.80215
SydkoreaSK Telecom, KT, LG U+250.5623.68256
Saudiarabienstc, Mobily, Zain224.5417.07238
VietnamViettel, MobiFone (VinaPhone visas också i Wikipedias operatörslista)219.9340.45199
USAAT&T, T-Mobile, Verizon, C Spire, GCI, Cellcom186.649.622711
KinaChina Mobile, China Telecom, China Unicom176.1625.953212
MalaysiaDNB grossistnät, U Mobile165.3223.832114
SingaporeSingtel, StarHub, M1, SIMBA164.3521.841616
NederländernaOdido, KPN, Vodafone158.2719.041918
Nya ZeelandOne NZ, Spark, 2degrees145.4513.692421
ThailandAIS, True134.4524.682026
GreklandTelekom (fd Cosmote), Vodafone, Nova133.0914.262028
TurkietTurkcell, Türk Telekom, Vodafone133.0122.382229
FrankrikeOrange, SFR, Bouygues Telecom, Free132.919.482730
PortugalMEO, NOS, Vodafone128.4715.612231
IndienJio, Airtel, Vi128.2010.102632
AustralienTelstra, Optus, Vodafone121.4311.792037
SchweizSwisscom, Sunrise, Salt120.2523.771739
KroatienHrvatski Telekom, A1120.1516.092240
TaiwanChunghwa Telecom, Taiwan Mobile, Far EasTone, Taiwan Star110.7417.071744
HongkongChina Mobile Hong Kong, csl, 3, SmarTone89.1314.561651
KanadaBell, Rogers, Telus, Freedom, SaskTel, Eastlink, Xplornet86.088.562553
ItalienTIM, Vodafone, WindTre, Iliad, OpNet85.1210.653254
SpanienMovistar, Vodafone (alla fyra huvudoperatörer i Wikipedias operatörslista)83.6513.473455
StorbritannienEE, O2, Vodafone, Three74.999.043161
MarockoOrange, inwi, Maroc Telecom69.7016.282464
SydafrikaVodacom, MTN, Telkom, Rain69.579.962265
IsraelCellcom, Partner, Pelephone, Hot Mobile68.659.202367
ArgentinaMovistar, Personal67.7910.972668
JapanNTT Docomo, au (KDDI), SoftBank, Rakuten Mobile66.489.963469
IndonesienTelkomsel, Indosat Ooredoo Hutchison, XLSMART66.3419.802070
FilippinernaGlobe, Smart, DITO, Now66.338.492071
PeruClaro, Movistar61.9318.772276
EgyptenVodafone, Orange, e&, WE52.329.542778
MexikoTelcel, AT&T, Movistar46.399.953382
ColombiaClaro, Tigo45.4615.232683
NigeriaMTN, Airtel42.5911.083387
PakistanSpektrum tilldelat i mars 2026 (Jazz, Zong, Ufone listade); lansering ej verifierad32.0110.372495

Hastigheter: Ookla Speedtest Global Index, mobilt, median av tester från lokala abonnenter i augusti 2026, rank bland 102 länder; världens median 109.05 Mbps ned, 13.96 Mbps upp, 24 ms. 5G operatörer: Wikipedia, lista över 5G NR-nätverk, kontrollerad i 9 oktober 2026. Tysklands augusti 2026 median är ett markant hopp från tidigare år; vi visar den som publicerad. Varje landssida ger detaljer och källor.

Har ett land med 5G alltid snabb mobildata?

Nej. Antalet 5G operatörer säger inget om hastigheten. Japan har fyra operatörer med kommersiell 5G, men dess median mobila nedladdning var 66.48 Mbps i augusti 2026 (rank 69 av 102). Tyskland, också med fyra, nådde 291.96 Mbps (rank 4), och Förenade Arabemiraten, med två, nådde 675.51 Mbps (rank 1).

Av våra 40 huvuddestinationer låg 22 över världens median på 109.05 Mbps och 18 under. Vietnam hade högst median uppladdning (40.45 Mbps), och Singapore och Hongkong lägst latens (16 ms). För en resenär kan lokal täckning och routing av eSIM vara viktigare än 5G-ikonen.

Varför är säljares 5G-etiketter deklarerade, inte testade?

För att ingen av de källor vi granskade i oktober 2026 mäter 5G per operatör och stad. Den mest kända offentliga datamängden, Cellesims 5G tillgänglighet per land (197 länder, CC BY 4.0), fungerar på landsnivå och är deklarerad: den är hämtad från en grossistkatalog, inte mätt. Källor är också oense för vissa länder, som Albanien, Andorra och Brasilien.

Så en “5G”-tagg på en plan anger vad säljaren förväntar sig av ett partnernätverk. Den säger inte om 5G fungerar i roaming, i vilken stad eller hur snabbt. Endast ett daterat test gör det: operatör, stad, datum och uppmätt hastighet.

Får eSIMwithCrypto eSIM 5G?

Partnernätverk har inte bekräftats per plan. Beskrivningar av lokala operatörer och deras offentliga täckning är bakgrundsinformation, inte ett roamingavtal eller ett fälttest av eSIMwithCrypto.

5G och rese-eSIM: frågor och svar

Stöder ett rese-eSIM 5G?

Det kan det, men bara där det besökta nätverket har kommersiell 5G, roamingavtalet inkluderar 5G, din telefon stödjer de lokala 5G banden och du är inom 5G täckning. En säljares “5G”-etikett är en deklaration om inte ett daterat test styrker det. eSIMwithCrypto har ännu inte bekräftat 5G per land: 4G/LTE eller bättre är typiskt.

Varför visar min eSIM 4G eller LTE i ett land med 5G?

Vanligtvis för att en av förutsättningarna saknas: roamingavtalet bakom din eSIM kanske inte inkluderar 5G, din telefon kanske inte stödjer de lokala banden, eller så är du utanför 5G täckning. Ett land listat med kommersiell 5G har inte 5G överallt. Kontrollera din telefons nätverksläge och fråga säljaren vilket nätverk eSIM använder.

Vilket land hade snabbast mobildata i augusti 2026?

Förenade Arabemiraten, med en median mobil nedladdning på 675.51 Mbps, rank 1 av 102 i Ooklas Speedtest Global Index för augusti 2026. Bland våra 40 huvuddestinationer följde Tyskland (291.96 Mbps) och Brasilien (272.04 Mbps). Detta är hastigheter från lokala abonnenter, inte från roaming-eSIM.

Är Ookla-hastigheter vad jag får med ett rese-eSIM?

Nej. Ooklas medianvärden kommer från tester av lokala abonnenter på deras egna nätverk. Ett rese-eSIM roamar, och dess trafik routas ofta via hemmets nätverk, vilket kan lägga till latens. Behandla lokala medianer som taket för det lokala nätverket. eSIMwithCrypto lovar inga hastigheter.

Säljer eSIMwithCrypto 5G eSIM?

Partnernätverk har inte bekräftats per plan. Beskrivningar av lokala operatörer och deras offentliga täckning är bakgrundsinformation, inte ett roamingavtal eller ett fälttest av eSIMwithCrypto.

Vilken av de 40 huvuddestinationerna saknar bekräftad kommersiell 5G?

Pakistan. Dess 5G spektrum tilldelades i mars 2026, med Jazz, Zong och Ufone listade, men omfattningen av den kommersiella lanseringen är inte verifierad. Pakistan hade också den lägsta median mobila nedladdningen av de 40 destinationerna i augusti 2026: 32.01 Mbps (Ookla, rank 95 av 102).

Källor (8)
  1. Lista över 5G NR-nätverk — Wikipedia (kontrollerad 2026-10-09)
  2. Speedtest Global Index (August 2026 data) — Ookla (kontrollerad 2026-10-09)
  3. eSIM 5G tillgänglighet per land (2026) cellesim.com/en/esim-5g-availability-by-country-2026 — Cellesim (eSIM seller) (kontrollerad 2026-10-09)
  4. IPv6 roaminganalys: hemroutning och lokal breakout (draft-ietf-v6ops-ipv6-roaming-analysis-03) — IETF (2014-08-09)
  5. Lista över mobiloperatörer i Amerika — Wikipedia (kontrollerad 2026-10-09)
  6. Lista över mobilnätoperatörer i Europa — Wikipedia (kontrollerad 2026-10-09)
  7. Lista över mobiloperatörer i Asien och Oceanien — Wikipedia (kontrollerad 2026-10-09)
  8. Lista över mobiloperatörer i Mellanöstern och Afrika — Wikipedia (kontrollerad 2026-10-09)

Från 0,89 US$ · betalas i krypto

Hitta din eSIM